"Kriz varsa çaresi de var.."
Haberler:

"Kriz varsa çaresi de var.."

Faaliyetler ve Duyurular - Genel Duyurular

Değerli Meslektaşlarımız;

Genelde işlerimizin iyi gitmediği her meslektaşımızın malumudur. Yaşanan ekonomik kriz daha öncekilere benzemediği gibi acımasızca da devam etmektedir. Krizin önlemini almak ise bizim gibi meslek odalarının değil, hükümetlerin ve bizleri hükümetler düzeyinde temsil eden üst kuruluşlarımızındır.

Bizler ise kriz varsa çaresi de olmalı düşüncesi ile siz değerli meslektaşlarımıza faydalı olmak amacıyla projeler üretmeye çalışmaktayız. 5362 Sayılı yasanın 1. maddesinde Odaların üyelerine vereceği hizmetler aynen aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;
1.Esnaf ve sanatkarlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak.
2. Mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak.
3. Mesleğin genel menfaatlerine uygun gelişmelerini sağlamak.
4. İşletmelerde eksik kalmış teknolojik eğitimlerini sağlamak. 

Bizler de kriz bahanesinin arkasına sığınmayarak zorlu bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde sizlere 2 önemli proje sunuyoruz.

1. Birinici projemiz bildiğiniz gibi çok yakın zamanda sizlerin hizmetine sunduğumuz mesleki olarak teknik destek alabileceğiniz www.turkiyeelektronikcileri.org forum sitemizdir. Buraya üye olup tüm şemalardan ve arıza notlarından faydalanabilir, sizin bildiğiniz arızaları o siteye yazarak "gerçek" meslektaşlarınıza faydalı olabilir ve çözemediğiniz arızalar için yardım alabilirsiniz. Bu hizmetle yasanın birinci maddesinin birinci paragrafında belirtilen siz meslektaşlarımıza karşı görevimizi yapmaya çalışıyoruz.

2. İkinci projemizde , mesleki faaliyetlerinizi kolaylaştırmak adına , elimizde kalmış ikinci el cihaz ve malzemeler ile yeni olarak sattığımız ürünlerimizi ekonomiye daha kolay kazandırmak ve bununla birlikte kazancımızı bir nebze olsun arttırmak için Türkiye’de Odalar arasında bir ilki gerçekleştirerek yapmış olduğumuz www.bursaelektronikpazar.org sitesini siz değerli meslektaşlarımızın hizmetine sunduk. 

Değerli arkadaşlar, 

Günümüzde yüksek teknoloji ürünü elektronik cihazların kullanımı pek çok zoru kolay hale getirmektedir.Bu cihazlarının satışını ve tamirini yapan değerli üyelerimiz, mesleğin doğası gereği yüksek teknoloji ile iç içedirler. Çağın vazgeçilmezi elektronik ürünlerin tamirini ve pazarlaması ile uğraşan siz değerli meslektaşlarımızın sorunları da gelişen teknoloji ile her geçen gün artmaktadır. 

Bu sorunlardan bir tanesi tamir için bırakılan ve değişik sebeplerle müşteri tarafından alınmayıp ikinci el olarak size geçen malların tekrar ekonomiye kazandırılması için verilen uğraş ve sıkıntısı, diğeri de satmış olduğunuz cihazların bir süre sonra müşterilerin ihtiyacına cevap verememesi durumudur.

Teknolojinin hızına yetişebilmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Ancak vitrinlerinizde teşhir ettiniz elektronik malzemelerin veya cihazların fazla süre geçmeden yeni bir versiyonunun piyasaya sürülmesi teşhirdeki ürünlerinize talebin düşmesine ve maddi değerini yitirmesine sebep oluyor. Tapon olarak ayrılarak malın da maliyetin altında satılmasına gönlümüz razı olmuyor.

Buradan yola çıkarak, Bursa Elektronikçiler Odası olarak "Bursa Elektronik Pazar" platformunu hayata geçiriyoruz. "Bursa Elektronik Pazar" satış platformunda sadece Bursa Elektronikçiler Odası üyesi meslektaşlarımız sıfır veya ikinci el ürünlerin teşhirini-satışını yapabilecektir. Odamızın üyesi olmayan hiç kimse bu sitede satış yapamayacaktır. Siteye kayıtlı üyelerimiz ellerindeki ürünleri sürekli olarak sisteme girmektedir. Sizin siteye kayıt olarak, her türlü ikinci el elektronik cihaz ve malzemelerinizi ve bunun yanında sıfır olarak sattığınız mallarınızı siteye giriş yapabilirsiniz. 

"Bursa Elektronik Pazar"ın halkımıza duyurulmasına kısa süre içerisinde başlanacak olup yoğun bir şekilde görsel ve yazılı medya ile tanıtımı yapılacaktır.

"Bursa Elektronik Pazar" bağımsız bir web sitesi olmayıp; odamızın www.belktro.org.tr web sitesinde ana sayfada sağ tarafta yer alan "Bursa Elektronik Pazar" reklam linkine tıklamak suretiyle giriş yapılabilen bir sitedir. 

Bu site; oda üyemiz olan satıcı ile tüketici arasında birebir iletişim kurarak alışveriş yapabilecekleri aracılık görevi yapan e-platformdur. Bu nedenle sitede kredi kartı vs. kullanarak on-line satış kesinlikle yapılmamaktadır. 

Bu projenin başarıya ulaşması ve siz değerli arkadaşlarımızın kazançlarının artması sizlerin istek ve desteklerine bağlıdır. 

Tüm meslektaşlarımıza hayırlı işler diliyor, saygı ve sevgiler sunuyoruz. 
Talat DEMİRCAN         
Bursa Elektronikçiler Odası
Başkanı