Bir Lisan Bir İnsan
Haberler:

Bir Lisan Bir İnsan

Faaliyetler ve Duyurular - Genel Duyurular

English Education Despite All the Negativity / Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi

Proje hazırlık toplantısından bir görüntüGünümüzde internet teknolojisi sayesinde Dünya küçük bir köy haline geldi. Oturduğumuz yerden dünyanın öbür ucundan istediğimiz ürünü satın alabilir hatta daha iyisi ürünlerimizi pazarlayabilir hale geldik. Bu da bir noktada yabancı dil bilgisine bakıyor. Atalarımızın dediği gibi "Bir Lisan Bir İnsan"...

Ortalama bir Avrupalı 2-3 dil biliyor. 5-6 dil bilen pek çok kişiye rastlamak ise Avrupa'da normal sayılıyor. Peki biz Türkler niçin dil öğrenmekte sorun yaşıyoruz. İlköğretimde 5 yıl, ortaöğretimde 4 yıl yabancı dil öğrenen bir öğrenci 9 yıl yabancı dil eğitimi aldıktan sonra sadece 5-10 kelime ve yirmiye kadar saymayı öğrenebiliyor. İnsanımızda mı problem var yoksa eğitim sistemimiz de mi? Tabiki eğitim sistemimizde değil mi? Bir İspanyol veya Litvanyalı, İtalyan veya Slovak, İngilizceyi çok iyi derecede konuşabiliyor mu? Hayır onlarda da bizdeki gibi eğitim sistemi sorunları var fakat sadece günlük hayatta Avrupalı kıta içinde serbestçe dolaşabildiğinden her ülkede farklı dilleri konuşan pek çok insanla karşılaştığı için pratik yapma imkanı bularak yabancı dillerini geliştiriyor.

İşte bu noktadan hareketle yabancı dil öğrenmekte problem yaşayan 6 ülke'den kurumlar bir araya gelerek "English education despite all the negativity / Tüm olumsuzluklara rağmen İngilizce eğitimi" isimli proje ile Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenim Gruntvig Yetişkin Eğitimi - Öğrenme Ortaklıkları programı tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Proje bütçesi 103.400 Euro olup tamamı Avrupa Birliği tarafından finanse edilecektir. Projenin Ekim 2012'de başlaması ve Haziran 2014'te bitmesi öngörülmektedir. Bu proje ile üyelerimizin yabancı dil bilgilerini geliştirmeye destek olmayı amaçlıyoruz.
 
Eln Müh Melih Tanrıverdi
Projelerden Sorumlu Yön Kur Üyesi
 
Proje Ortakları
Ülke Kurum Adı
Türkiye Bursa Elektronikçiler Odası
İspanya
Asociación de Vecinos "Virgen de los Remedios"
İngiltere
Cumbria Credits Limited
Slovakya
Arnava S.R.O.
İtalya
Formazione Professionale Alba Barolo S.c.a.r.l.
Litvanya
Viešoji įstaiga "Užsienio kalbų mokymo centras"