İnternet Kafe Temsilcilerimiz "Güvenli İnternet Günü Etkinlikleri 2011" için Ankara'daydı..Şubat 2011
Haberler:

İnternet Kafe Temsilcilerimiz "Güvenli İnternet Günü Etkinlikleri 2011" için Ankara'daydı..Şubat 2011

Faaliyetler ve Duyurular - Fuarlar ve Organizasyonlar

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
alt
Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu tarafından düzenlenen GİG etkinlikleri kapsamında, 8 Şubat'ta ''Türkiye İçin İnternet Kafe Modeli'' adlı bir konferans organize edildi. Konferansa Kurulun Başkanı Sn.Serhat ÖZEREN tarafından Bursa Elektronikçiler Odası’da davet edildi.Ankara Sheraton Hotel’de düzenlenen bu etkinliğe Odamızı temsilen İnternet Evleri ve Oyun Salonları Komisyonumuzun üyeleri Sn.Levent ZORLUOĞLU ve Sn.Ecevit ŞENTÜRK katıldılar. Ulaştırma Bakanı Sn.Binali YILDIRIM'ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansta, Google Kamu Politikaları ve İletişim Stratejileri Başkanı Sn.Scott RUBİN, 'İnternette Çocuk Güvenliği” konusunda, Facebook Avrupa Politika Direktörü Sn.Richard ALLAN ise ''Sosyal Paylaşım Sitelerindeki Güvenlik Önlemleri'' konusunda konuşmalar gerçekleştirdiler.İnternet Kurulu Başkanı Sn.Özeren, bu yılki etkinlikte ''İnternetin Büyük Oyuncuları'' olarak adlandırılan Google ve Facebook'tan katılımcıların yer almasının, Türkiye'deki pazarın büyüklüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

Ebeveyn ve çocukların interneti kullanırken dikkat etmesi gereken yanlarını ortaya koymayı amaçladıklarını ifade eden Özeren, ''İnternet veya bilişim sektörünü ilaç gibi nitelendirmek lazım. Bunun, tedavi edici yöntemleri var. Her ne kadar tedavi edici olsa da bir ilacın bazen istenmeyen yan etkileri de olabiliyor. Yan etkiler konusunda bazı tedbirler alınması gerek'' yorumunu yaptı.

Özeren, Türkiye'de internet güvenliği konusuna değinirken, fiziki güvenlik açısından Türkiye'de ADSL paylaşımının çok yoğun, korsan yazılım kullanımının yüksek olduğunun altını çizdi.

Sosyal güvenliğin dünyada çok yeni olmasına rağmen önemsenen ve farkındalık oluşturulmaya çalışılan bir alan olduğunu vurgulayan Özeren, ''Okul öncesi yaşlarda başlayarak, bir çocuğun fiziki şartlardaki eğitimini destekleyen şekilde internet ortamında da bu eğitimlerin verilmesi lazım. İnternetin sanal olduğu kavramını akıllardan çıkarmak lazım'' dedi.

İnterneti, ''demokrasinin en büyük gücü'' olarak tanımlayan Özeren, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan halk ayaklanmalarında internetin kesilmesi konusunda, ''Bana göre, internet demokrasinin şu anda en büyük destekçisi ve en büyük parçası, paydaşı. Bir ülkede interneti kesmek, geçicidir. Bununla çözüme kavuşulmaz. Belki geciktirilir ama oradaki demokratikleşmenin önünü kesemezsiniz. Bana göre ülke liderlerinin interneti daha demokratik bir şekilde koruma açısından da desteklemesi, savunması gerekiyor. Bundan kaçışları yok'' değerlendirmesinde bulundu.


alt