TV Kanallarında Yanıltıcı ve Gerçek Dışı Beyanlarla Yapılan Elektronik Ürün Satışına Yönelik Odamız Tarafından Çalışma Başlatılmıştır...Şubat/2013
Haberler:

TV Kanallarında Yanıltıcı ve Gerçek Dışı Beyanlarla Yapılan Elektronik Ürün Satışına Yönelik Odamız Tarafından Çalışma Başlatılmıştır...Şubat/2013

Faaliyetler ve Duyurular - Genel Faaliyetler

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfEn iyi 
Bursa Elektronikçiler Odası Başkanı Sn. Talat DEMİRCAN son günlerde televizyon kanallarında başta mini uydu alıcılar olmak üzere bir çok elektronik ürünü, üründe olmayan özellikleri gerek görsel gerekse sözlü olarak varmış gibi gerçek dışı beyanlarla sunarak satış yapan firmaların oluşturduğu haksız rekabete yönelik, üyelerin ve tüketicilerin menfaatlerini korumak adına çalışma başlattıklarını açıkladı.

Sn.Demircan bu konuda başlattığı çalışmaları şöyle anlattı; "Bu konuda kapsamlı bir dosya hazırladık. Elektronik cihazlar konusunda ihtisas yapmış belge sahibi meslektaşlarımızdan oluşan bilirkişi komisyonu, tv kanallarında söylenen gerçek dışı beyanların tespitlerini rapor haline getirdiler. Satış yapan Tv kanallarının listesini ve yapılan satışların yayınlarını CD ortamında kaydederek dosyamıza koyduk. Yine bu tv den satışlarda ekranlara görsel olarak yansıyan gerçek dışı beyanlarıda fotoğrafladık. Gerçek dışı beyanlarla yapılan bu satışlar sonrası tüketicilerden gelen şikayetleri de belgeledik ve bunlarıda dosyamıza aldık. Konu hakkında şikayetlerimizi geniş bir şekilde anlatan üst yazımızı da ekleyerek oluşturduğumuz bu kapsamlı dosyalardadan birini öncelikle Reklam Özdenetim Kuruluna, bir diğerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne ve diğer ilgili bir çok kuruma göndererek şikayetlerimizi bildirdik." dedi.

Dosyalarda Yeralan Dökümanlar için tıklayınız.      
Bilirkişi Komisyonu Tespit Raporu
Cihazlar Hakkında Söylenen Gerçek Dışı Beyanlar
Reklam Özdenetim Kuruluna Üst Yazımız
Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'ne Üst Yazımız

Değerli Meslektaşlarım;
Yukarıdaki konuda olduğu gibi haksız rekabete yol açıcı ve kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle elektronik cihaz satışı yapan firmaların her zaman yakın takipçisi olacağımızı, haklarımıızı her türlü kanuni platformda arayacağımızı sizlere duyurur, hayırlı işler dilerim.

Talat DEMİRCAN
Bursa Elektronikçiler Odası Başkanı


Gerçek dışı beyanlarla satış yapan TV kanallarının isimlerini burada yayınlamıyoruz. Ancak bu satışlarda ekranlara yansıyan gerçek dışı beyanların fotoğraflarını tüketicilerimizi bilgilendirmek adına yayınlyoruz.